На головну
Про село Історія Гостьова Фото Повідомлення


Толока в Медведівці більше...

Вертеп 2011рік більше...

23 липня відбулася екскурсія в Гошівський монастир більше...

Вручення форми футбольні команді с.Чесники більше...

За кошти проекту на базі сільської бібліотеки буде створено інформаційний центр. більше...

Енергозберігаючі заходи в Чесниківській ЗОШ 1-2 ступенів ІІ-етап більше...

Історико-краєзнавчий нарис “Чесники — давнє село Опільського краю“ / Роман Коритко і Денис Белей/
 Біла алея /Мар'яна Яворська/
 Поезії /Мар'яна Яворська/

Чесники — давнє село Опільського краю
Чесники — давнє село Опільського краю
Роман Коритко, Денис Белей
 

ст. 8-9

Підбір`я, тобто на території з сильно пересіченим рельєфом. Це дубово-грабово-букові ліси з домішкою клена, явора, липи, ясена, а на пісках - сосни. Добре виражений підлісок із шипшини, глоду і ліщини, вовчого лика, калини, малини, ожини. Росте також папороть, суниці, гриби і квіти.

Висловився Іван Гуньовський і про тваринний світ, який на його переконання, зазнав великих змін під впливом антропогенного фактора. У місцевості водяться у невеликій кількості типові для зони широколистих лісів звірі, птахи, земноводні і плазуни. Дуже актуальна проблема — охорона природи. Також важливою проблемою є боротьба з ерозією ґрунтів, яка внаслідок ерозійного розчленуання набула широкого розмаху.

Ота характеристика природних умов має точне відношення й до Чесник, які відносяться до північної частини району, - йому властиві найбільші висоти, пересічений рельєф з виходом тортонських вапняків, пісків, з підголеними сірими ґрунтами.

Терени Рогатинщини досить розлогі і від того відчуваються деякі природні та погодні відмінності, приміром весняну сівбу, а особливо жнива, не варто скрізь починати одночасно. За дослідженням Віктора Вакуловського, головного агронома філії Товариства "Сільський господар" у Рогатині, у найбільш висунених на південь селах жнива розпочинаються майже на два тижні раніше, ніж приміром у Стратині, Добринові і Чесниках.

Природне розташування Чесник, рослинний та тваринний світ, заняття його жителів, різного роду історичні події, пов`язані з ними леґенди, культові обряди навічно зафіксувалися у місцевих топонімах мікротопонімах та гідонімах. Спочатку назвемо урочища полів, які лежать навколо села: Грушки, Глинка, Загуральня, Надомлин, Пилипівка, Сикливиця, Гробик, Ланок, Забровар, Камінь, Великий Зруб, Задзвеняче, Будищі, Поляна, Гіблятин, Малий Міст, Підгора, Коршелинці, Вивіз тощо. Кожна така назва має історію свого походження, бо народжувалася не на голому місці, для того мусила існувати база. Тлумачення мікротопонімів навіює на думку про історичне минуле села, його господарський та культурний розвиток з найдавніших часів. Зокрема, назва Загуральня свідчить, що колись на тому місці діяла ґуральня, де викурювали горілку, Надомлин — в підніжжі, над річкою крутилося млинове колесо, де жителі мололи зерно, Забровар — була панська броварня, в якій варили пиво, Камінь, Підгора — мікротопоніми природного походження, Великий Зруб — свідчить, що колись там ріс ліс, але його вирубали, щоб збільшити для села розміри орного поля.

Околиці Чесник теж мають милозвучні назви: Творимір, Огрудок, Зруб, Ставок, Застайкини. Через село тече безіменний потічок. Свій початок бере у Добринівських лісах, дзюрчить долиною Чесник і впадає у Пукові до Студеного Потоку, який свої води несе до ріки Гнилої Липи. Якщо Чесники бідне на річкові та потокові допливи, то в селі та в його околицях трапляються джерела з чистою підземною водою. Серед них виділяється Свячена Криниця, яка розташована у центрі села і в ній щороку на Йордан освячують воду. Звідси й назва джерела. Є кілька джерел на Яновій Горі, звідки жителі села провели в свої оселі водопроводи. Першим у свій час воду до фільварку провів чесниківський дідич Мелінський. Пульсує також джерело у Баранцевій Долинці, звідти воду беруть жителі Гончарівки і школа. Є джерельна вода неподалік Бровару, у так званих Вільшинках, нею користуються мешканці вулиці Волощина. Ну, а сама назва походить від того, що вся околичка того місця поросла вільхами.

Оскільки вже названо вулиці, а вони є якраз сільськими дорогами, то розповімо про них докладніше. Так Волощина і Медведівка виникли неподалік храму св. Вознесення — найдавнішої архітектурної пам`ятки села. Очевидно, звідси від Божого храму у свій час й розпочалася розбудова Чесник. Як Медведівка і Волощина, так й кожна сільська вулиця має своє походження і тлумачення, які збереглися у самій семантинці мікротопоніму, а також у переказах, що передаються з покоління в покоління. Назва Медведівка дає зрозуміти, що тут водилися у давнину ведмеді, Волощина — мабуть походить від Волоських горіхів. Більш вірогідною є назва Гончарівка. Без сумніву, що у давні віки тут люди займалися гончарством, випалювали горщики, миски і череп`яні чаші, зменшено "чашки". Хто знає, може власне від тих чашок й пішла назва всього поселення. З поетичною назвою Залужжя (вулиця розташована у пониззі села) пов`язана недобра